Šumperk
Pamětní deska Věře Čáslavské

Z iniciativy města Šumperk byla v rámci oslav 30. výročí pádu komunistického režimu odhalena pamětní deska Věře Čáslavské připomínající její postoje během pražského jara. Skleněnou desku upevněnou na ocelových trnech, kterou podle návrhu Bohuslava Vondrušky vytvořili Luboš a Tomáš Jandovi, odhalili 15. listopadu 2019 starosta města Tomáš Spurný (Pro Šumperk) a spoluiniciátoři Libor Dvořáček a Zdeněk Zerzáň. Byla instalována na budově sportovní haly nesoucí jméno nejúspěšnější české gymnastky, která zde trénovala na olympijské hry v Mexiku.

V roce 1968 Věra Čáslavská (1942–2016) pracovala v dokumentačním středisku Československé tělovýchovy, studovala Fakultu tělesné výchovy a sportu a připravovala se na olympiádu v Mexiku. Jako vrcholová sportovkyně a olympijská vítězka z Tokia (1964) se v rámci reprezentačních povinností zúčastňovala mnoha besed po celé republice, které měly propagovat přednosti socialistické tělovýchovy. V červnu podepsala manifest Dva tisíce slov, který publikovaly Literární listy se jmény prvních sedmi desítek signatářů, převážně veřejných osob (ze sportovců jej podepsali také Jiří Raška a manželé Zátopkovi). Text Ludvíka Vaculíka záhy po zveřejnění ostře kritizovalo vedení Sovětského svazu a mírnějším způsobem také předsednictvo Ústředního výboru KSČ, společnost mu naopak vyjadřovala podporu. Po obsazení Šumperku polskými jednotkami 21. srpna Věru Čáslavskou ukryl až do návratu vrcholných politiků z Moskvy na základě výzev Československého rozhlasu signatářům Jiří Zerzáň. Na olympijských hrách v Mexiku, po nichž ukončila aktivní sportovní kariéru, Čáslavská při ceremoniálech udílení medailí za kladinu a prostná při hymně SSSR sklonila a odvrátila hlavu od sovětské vlajky, na protest proti okupaci a „sportovní diplomacii“ (hodnocení v obou disciplínách mezi ní a sovětskými gymnastkami provázela kontroverzní rozhodnutí rozhodčích). Jako jediná ze jmenovaných sportovců (a dalších signatářů) neodvolala svůj podpis pod Dvěma tisíci slovy a normalizační režim ji vyloučil z veřejného života. Do něho se vrátila během listopadové revoluce, když 24. listopadu 1989 oslovila demonstranty z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí. V letech 1990–1992 pracovala jako poradkyně prezidenta Václava Havla pro sociální politiku.

Nápis:

VĚRA ČÁSLAVSKÁ / * 3. KVĚTNA 1942 † 30. SRPNA 2016 / ČESKÁ SPORTOVNÍ GYMNASTKA / SEDMINÁSOBNÁ OLYMPIJSKÁ VÍTĚZKA / BOJOVNICE PROTI TOTALITNÍMU REŽIMU / V SRPNU 1968 V RÁMCI PŘEDOLYMPIJSKÉHO SOUSTŘEDĚNÍ / ČESKOSLOVENSKÉ REPREZENTACE V TÉTO TĚLOCVIČNĚ TRÉNOVALA VĚRA / ČÁSLAVSKÁ. PO VPÁDU VOJSK VARŠAVSKÉ SMLOUVY JÍ JAKO SIGNATÁŘCE / PETICE DVA TISÍCE SLOV HROZILO ZATČENÍ PŘÍSLUŠNÍKY KGB. PŘED / TOUTO HROZBOU JI TAJNĚ ODVEZL A NA CHATĚ NA VŘESOVÉ STUDÁNCE / UKRYL NÁČELNÍK HORSKÉ SLUŽBY JESENÍKY. TAM V IMPROVIZOVANÝCH / PODMÍNKÁCH POKRAČOVALA [V] TRÉNINKU. NÁSLEDNĚ VYHRÁLA ČTYŘI / ZLATÉ A DVĚ STŘÍBRNÉ MEDAILE NA LETNÍCH OLYMPIJSKÝCH HRÁCH / V MEXIKU A BYLA VYHLÁŠENA NEJLEPŠÍ SPORTOVKYNÍ SVĚTA ROKU / 1968. NA TĚCHTO HRÁCH SE TAKÉ USKUTEČNIL JEJÍ „TICHÝ PROTEST" / PROTI OKUPACI ČESKOSLOVENSKA. / FOTOGRAFIE NA POZADÍ JE AUTENTICKÝM SNÍMKEM VĚRY ČÁSLAVSKÉ V ŠUMPERKU 21. SRPNA 1968. / AUTOREM JE MARTIN ŽARNAY. //

Fotografie

Adresa

Žerotínova 1691/55, 787 01 Šumperk

GPS

49°57'20.875"N, 16°58'40.710"E

Místo

na fasádě u vstupu do sportovní haly Věry Čáslavské Tyršova stadionu

Okres

Šumperk

Rok odhalení

2019

Literatura

KOSATÍK, Pavel: Věra Čáslavská: život na Olympu. Praha 2012.


Webové odkazy

www.pametnaroda.cz/cs/caslavska-vera-1942
www.csfd.cz/film/316096-vera-68/prehled/

Rok 1984

Humpolec. Pamětní deska Janu Zábranovi

Humpolec Pamětní deska Janu Zábranovi

Pamětní deska z imitace bronzu, jejímž autorem je Josef Svoboda z Ateliéru Gravis, byla odhalena 19. listopadu 2016 u příležitosti spisovatelových nedožitých pětaosmdesátých narozenin na budově hotelu Černý kůň, kde rodina Zábranových bydlela v letech 1933 až 1940. Odhalení se zúčastnil starosta města Jiří Kučera, představitelé zastupitelstva, rodinní příslušníci, Zábranovi spolužáci, literární vědci a široká veřejnost. Jan Zábrana (1931–1984) se narodil v Herálci do učitelské rodiny, dětství a mládí prožil v Humpolci, kde studoval na gymnáziu. Již v únoru 1948 byli Zábranovi rodiče jako významní příslušníci národně socialistické strany akčním výborem v Humpolci zbaveni možnosti vyučovat a na počátku padesátých let odsouzeni k dlouholetým trestům. Jiřina Zábranová (1903–1974) v roce 1950 na osmnáct let, Emanuel Zábrana (1900–1978) o dva roky později na deset let; oba byli propuštěni na prezidentskou amnestii v květnu 1960. Jan Zábrana se po složení maturity v roce 1950 hlásil ke studiu klasické filologie na pražskou filozofickou fakultu, kam však z kádrových důvodů nebyl přijat. Nastoupil na bohosloveckou fakultu, ale po otcově odsouzení byl ze studia vyškrtnut. V roce 1952 se Jan Zábrana natrvalo přestěhoval do Prahy, neboť rodina rozsudkem přišla také o dům v Humpolci. V Praze přechodně pracoval v manuálních profesích, současně neoficiálně překládal z ruštiny a angličtiny a začal se stýkat s uměleckými a literárními kruhy. Od roku 1955, kdy byl přijat za člena Kruhu překladatelů, působil jako překladatel z povolání. Na počátku šedesátých let se oženil, jeho manželka Marie byla dlouholetou redaktorkou nakladatelství Odeon. Jan Zábrana překládal zejména z moderní angloamerické a ruské literatury, a to jak poezii, tak prózu. Věnoval se i vlastní tvorbě, z níž část byla publikována během politického uvolnění v šedesátých letech, s nástupem normalizace se jako autor stal opět nežádoucím. Až do své předčasné smrti v roce 1984 publikoval jen překlady či literárněvědné esejistické texty. Jeho vlastní dílo, včetně významných deníkových záznamů, které si vedl už od gymnaziálních let, mohlo vyjít až po roce 1989. Byl pochován v rodinném hrobě na hřbitově v Poděbradech.

Prohlédnout detail

Změnit způsob procházení
pamětních míst