Litoboř
Pomník obětem komunismu

Pomník iniciovali potomci obětí událostí 50. let v Litoboři, zejména Josef Vít ml., člen náchodské pobočky Konfederace politických vězňů. Realizaci schválilo a zajistilo zastupitelstvo obce Litoboř za finančního přispění Královéhradeckého kraje. Pomník byl odhalen 16. srpna 2008 za účasti hejtmana Královéhradeckého kraje, jeho autorem je Miroslav Kubala. Tvoří jej pískovcový hranol s deskou z leštěné mosazi, k němuž vede pět obdélných pískovcových dlaždic zasazených do trávníku.

Na sklonku roku 1951 se v obci Litoboř objevil ozbrojený muž, který se prohlašoval za příslušníka zahraničního protikomunistického odboje, jehož úkolem je pomáhat zemědělcům proti násilné kolektivizaci [viz Křečhoř-Kutlíře. Pamětní deska obětem a utrpení selského lidu v době kolektivizace]. Někteří místní občané jeho poslání přivítali, ale pro konfliktní jednání dotyčného muže se postupně začali obávat, zda se nejedná o cílenou provokaci. Po ozbrojeném útoku na zemědělského referenta Antonína Hodovala v Náchodě uskutečnily bezpečnostní složky 28. prosince v obci a okolí rozsáhlou razii, při níž byl rozstřílen statek Josefa Řezníčka, ve kterém se ukrýval ozbrojený muž, ten byl během zásahu zastřelen. Následovalo zatýkání, vyšetřování a obvinění dvou desítek osob. V monstrprocesech v Náchodě (26. a 27. ledna 1952) a v Hradci Králové (25. a 26. července 1952) pak padly čtyři tresty smrti (jeden změněn a na doživotí) a další mnohaleté tresty vězení spojené s nucenými pracemi v uranových dolech. Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, který události v Litoboři z podnětu Konfederace politických vězňů v polovině 90. let přešetřoval, došel k závěru, že se nejednalo o řízenou provokační akci Státní bezpečnosti, ta ale počínání uprchlého vězně z jáchymovských táborů Miloslava Stejskala využila k represi zemědělců.

Nápis:

SKLÁNÍME SE V ÚCTĚ PŘED STATEČNOSTÍ A UTRPENÍM NAŠICH SPOLUOBČANŮ, / NEVINNÝCH OBĚTÍ TOTALITNÍHO KOMUNISTICKÉHO REŽIMU V 50. LETECH 20. STOLETÍ / (ve dvou sloupcích) JAROSLAVA LAZARA Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU SMRTI, POPRAVEN DNE 10. 6. 1952 / JOSEFA ŘEZNÍČKA Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU SMRTI, POPRAVEN DNE 10. 6. 1952 / JOSEFA VÍTA ZE LHOTEK, / ODSOUZEN K TRESTU SMRTI, POPRAVEN DNE 10. 6. 1952 / JAROSLAVY HANUŠOVÉ Z LITOBOŘE, / ODSOUZENA K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 16 LET / MILADY STŘIHAVKOVÉ Z ČESKÉ SKALICE, / ODSOUZENA K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 17 LET / MARIE VÍTOVÉ Z LITOBOŘE, /ODSOUZENA K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 2 ROKY / MARIE VOJTĚCHOVÉ ZE SVĚTLÉ, / ODSOUZENA K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 18 LET / KARLA RUDOLFA Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU DOŽIVOTNÍHO ŽALÁŘE / JOSEFA SVATONĚ Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 20 LET / FRANTIŠKY RUDOLFOVÉ Z LITOBOŘE, / ODSOUZENA K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 5 LET / MIROSLAVA BORŮVKY Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 18 LET / JOSEFA BREJTRA Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 6 LET / JAROSLAVA HORÁKA Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 4 ROKY / JOSEFA HŮLKA Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 8 LET / EMANUELA KONVALINKY Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 15 LET / JUDR. ALBERTA PROUZY ZE ŽERNOVA, / ODSOUZEN K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 14 LET / JANA PROUZY Z RÝZMBURKU, / ODSOUZEN K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 2 A PŮL ROKU / KARLA VONDRÁČKA Z LITOBOŘE, / ODSOUZEN K TRESTU ODNĚTÍ SVOBODY NA 16 LET / NEZAPOMENEME //

Fotografie

Adresa

Litoboř, 552 05 Litoboř

GPS

50°26'57,76"N, 16°00'50,29"E

Místo

při výjezdu z obce směrem na sousední obec Hořičky, u č. p. 102

Okres

Náchod

Rok odhalení

2008

Literatura

- Litoboř 16. srpna 2008. Odhalení památníku obětem komunistického režimu v obci. Svěcení znaku a vlajky obce. Setkání rodáků a přátel obce. Litoboř 2008.
- VLČKOVÁ, Věra: Horizonty [ne]svobody. Političtí vězni okresu Náchod v letech 1948–1989. Náchod 2003.


Webové odkazy

www.litobor.webnode.cz/obec/pamatnik-obetem-komunismu/
www.ustrcr.cz/uvod/vzdelavaci-projekt-pamet-a-dejiny-totalitnich-rezimu/pametnici-kolektivizace-venkova/josef-vit/

Změnit způsob procházení
pamětních míst