Autorem pamětního místa je sochař Zdeněk Kolářský. Tvoří jej bronzová pamětní deska se třemi poli umístěná na kamenném podstavci. Horní pole desky nese dva reliéfy zpodobňující Jana Haluzu jako atleta-běžce a jeho profil ve starším věku. Park místního rodáka JUDr. Jana Haluzy spolu s pamětní deskou slavnostně odhalil starosta města Jan Hradil 26. září 2012.
Jan Haluza (1914–2011) se narodil ve Šternově (dnes Újezd u Brna), za války pracoval v baťovské exportní společnosti a v Atletickém klubu Baťa Zlín trénoval učně Baťovy školy práce, včetně Emila Zátopka. Po válce se podílel na obnově katolické tělocvičné organizace Orel a vstoupil do Československé strany lidové a stal se i členem jejího ústředního výboru. 27. září 1948 byl zatčen spolu s dalšími čtyřmi desítkami osob a obviněn z ilegální činnosti. Příčinou zatýkání byly již nějakou dobu Státní bezpečností sledované aktivity kolem vizovického kaplana Antonína Huvara (1922–2009) a tamní fary, kde se scházela katolická mládež. Z prokázané činnosti (výroba a kolportáž letáků, na níž se podílelo jen několik osob) bylo vykonstruováno formování ilegální organizace, která měla plánovat násilný zvrat režimu. Účelově do ní byli zařazeni Jan Haluza a další funkcionář ČSL z Uherského Hradiště Josef Prát (*1925) jako údajné spojky se „zrádnou emigrací“. Skupina byla vyšetřována v Uherském Hradišti, kde se také konalo již 9. listopadu hlavní přelíčení Státního soudu. Huvar a Prát byli odsouzen k deseti letům, Haluza k šesti letům vězení. Po odpykání trestu, během něhož prošel několika jáchymovskými tábory, byl v roce 1954 propuštěn. Až v polovině 60. let se mu podařilo vrátit se ke své odborné praxi v pojišťovnictví a trvale se se svou ženou Věrou usadil v Pozlovicích [viz Luhačovice-Pozlovice. Pamětní deska Věře a Janu Haluzovým]. V roce 1968 se Jan Haluza jako předseda zlínské pobočky K 231 aktivně zapojil do pokusu o rehabilitaci bývalých politických vězňů a činný byl také v Konfederaci politických vězňů po roce 1989.
JUDR. JAN HALUZA / ČESTNÝ OBČAN MĚSTA ÚJEZD U BRNA. SVÝM PŘÍKLADNÝM ŽIVOTEM / DOSÁHL NEJEN UZNÁNÍ MĚSTA, ALE I PREZIDENTA REPUBLIKY PROF. ING. / VÁCLAVA KLAUSE PROPŮJČENÍM ŘÁDU T. G. MASARYKA DRUHÉ TŘÍDY / ZA ROZVOJ HUMANITY, DEMOKRACIE A LIDSKÝCH PRÁV. ROZHODL SE PRO / POVOLÁNÍ PRÁVNÍKA. PO ROCE 1948 ZAČALO UTRPENÍ A PRONÁSLEDOVÁNÍ. / DŮVOD BYL PROSTÝ. MIMOŘÁDNĚ SKROMNÝ ČLOVĚK, KŘESŤAN, NEZPRONE- / VĚŘIL SVÉ IDEÁLY HUMANITY, STAL SE VĚZNĚM SVĚDOMÍ. NEZLOMIL HO / ANI ŠESTILETÝ POBYT V KOMUNISTICKÝCH VĚZENÍCH. JAN HALUZA BYL / ZNÁMÝM PŘEDVÁLEČNÝM ŠPIČKOVÝM SPORTOVCEM A DEVÍTINÁSOBNÝM / MISTREM ČSL. REPUBLIKY V BĚHU NA STŘEDNÍCH A DLOUHÝCH TRATÍCH, / DVOJNÁSOBNÝ VÍTĚZ ZÁVODU BĚCHOVIC. BYL TRÉNINKOVÝM PARTNEREM / A UČITELEM POZDĚJŠÍ SVĚTOVÉ LEGENDY ATLETIKY EMILA ZÁTOPKA. / ZA TO MU DĚKUJEME. / DNE 12. 7. 1914 NAROZEN V ŠTERNOVĚ, OD ROKU / 1962 ŽIJE V OBCI POZLOVICE A SPOLUPRACUJE / V REGIONECH ZLÍNA A LUHAČOVSKÉHO ZÁLESÍ. / ZESNUL SMÍŘEN S BOHEM 25. 8. 2011. //
park JUDr. Jana Haluzy, 664 53 Újezd u Brna
49°6'17.527"N, 16°45'25.332"E
na prostranství před městským úřadem (Komenského 107)
Brno-venkov
2012
- HUVAR, Antonín: Střepy jednoho života. Toronto 1995.
- KOŠAŘOVÁ, Klára: Příspěvek k likvidaci ilegální skupiny Huvar na Zlínsku v roce 1948. Brno 2011 (bakalářská práce).
- KOUDELKA, Oldřich: Trénoval jsem Emila. Lanškroun 2007.
www.pametnaroda.cz/cs/haluza-jan-1914
www.ustrcr.cz/uvod/odboj-a-perzekuce-krestanu-v-dobe-nacismu-a-komunismu/rimskokatolicka-cirkev/antonin-huvar/