Pomník znázorňující trs rašícího osení spoutaného ostnatým drátem je symbolickou připomínkou obětí násilné kolektivizace v Československu. Vznikl z iniciativy valné hromady Asociace soukromého zemědělství ČR, která vyzvala k jeho vybudování s pomocí veřejné sbírky v červnu 2001. Autory pomníku odhaleného 23. května 2004 před budovou ministerstva zemědělství jsou akademický sochař Jiří Plieštik, architekti Tomáš Novotný a Zuzana Mezerová, kovářské práce provedl Petr Podzemský.
Kolektivizace prosazovaná komunistickou stranou po roce 1948 podle sovětského vzoru přinesla radikální proměnu venkova, včetně narušení historických, sociálních a kulturních vazeb venkovského prostředí, které se nejviditelněji projevilo takřka úplnou likvidací selského stavu [viz Křečhoř-Kutlíře. Pamětní deska obětem a utrpení selského lidu v době kolektivizace].
OBĚTEM KOLEKTIVIZACE ZEMĚDĚLSTVÍ / MOTTO: A PŘIJDE KOSA SEČNÁ / NA TRÁVU, NA ČLOVĚKA, / VŠAK NAŠE ZEM JE VĚČNÁ / A NAŠE HROUDA ČEKÁ. / SELSKÉ PÍSNĚ JOSEF VÁCLAV SLÁDEK // BĚHEM SVÉ VLÁDY V LETECH 1948–1989 SE KOMUNISTICKÁ MOC A JEJÍ PŘISLUHOVAČI POKUSILI ZCELA ZLIKVIDOVAT ČESKÝ SELSKÝ / STAV A NÁSILÍM KOLEKTIVIZOVALI VENKOV. MNOHO SEDLÁKŮ BYLO POPRAVENO, TISÍCE UVĚZNĚNO, RODINY NÁSILÍM VYSTĚHOVÁNY / ZE SVÝCH DOMOVŮ, DĚTI VYLOUČENY ZE ŠKOL, MAJETKY ROZKRADENY A ZDEVASTOVÁNY. PACHATELÉ TĚCHTO ZLOČINŮ NEBYLI NIKDY / POTRESTÁNI. / PO R. 1989 JEJICH NÁSLEDOVNÍCI VRACELI UKRADENÉ MAJETKY JEN VELMI NEOCHOTNĚ A ČASTO NA JEJICH NEOPRÁVNĚNÉM DRŽENÍ / ZALOŽILI SVÉ PODNIKÁNÍ. PŘESTO DNES MODERNÍ SOUKROMÍ FARMÁŘI OPĚT HOSPODAŘÍ NA VÍCE NEŽ 25 PROCENTECH ČESKÉ PŮDY. / ČESKÝ SEDLÁK ŽIJE A NIKDY NEZAPOMENE NA UTRPENÍ SVÝCH PŘEDKŮ! / ASOCIACE SOUKROMÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ ČR 2004 // SOCHAŘ JIŘÍ PLIEŠTIK ARCHITEKTI TOMÁŠ NOVOTNÝ ZUZANA MEZEROVÁ MISTR KOVÁŘ PETR PODZEMSKÝ //
© 2023, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.
scroluj nahoru